KGZ Ptuj X
GO

Nasveti o prašičereji

Novice - ponedeljek, 23. junij 2025

Priročnik dobre prakse namakanja poljščin

Kmetijska pridelava se razen redkih izjem odvija na prostem, zato je življenjsko odvisna od vremenskih razmer. Ekstremni vremenski pojavi (pozebe, poplave, suše, vetrovi, orkani) zelo vplivajo na kmetijsko pridelavo, možnosti za prilagajanje na podnebne spremembe pa so zaradi narave kmetijske pridelave relativno omejene. Pomanjkanje vode v tleh močno vpliva na pridelavo poljščin, zato je eden ključnih ukrepov za uspešno pridelavo strokovno pravilno in skrbno načrtovano namakanje. Z namakanjem dodajamo vodo kulturnim rastlinam, ko jo te v času intenzivne rasti in razvoja najbolj potrebujejo. Z namakanjem kot najvišjo stopnjo kmetijske pridelave vzdržujemo optimalen vodni režim v tleh. Namakanje omogoča višje in stabilnejše pridelke ter tudi pridelke višje kakovosti, izboljša pridelovalni potencial kmetijskih zemljišč in ekonomiko naših kmetij. Priročnik dobre prakse namakanja predstavlja pomoč pridelovalcem in kmetom pri namakanju kmetijskih kultur, s poudarkom na poljščinah. Namenjen je tudi svetovalcem pri vsakdanjem stiku s kmeti, strokovnjakom, ki se ukvarjajo z namakanjem, študentom in dijakom kmetijskih smeri in vsem, ki jih namakanje zanima.

Priročnik dobre prakse namakanja poljščin je nastal na podlagi aktivnosti in rezultatov EIP projekta »Prilagoditev pridelave poljščin na klimatske spremembe in varovanje tal«. Namen priročnika je nasloviti potrebe kmetov, da se na praktičen, uporaben in sistematičen način objasni postopke namakanja kmetijskih kultur poljščin, ki so najpogosteje prisotne na naših njivah. Priročnik združuje praktično izvajanje namakanja poljščin s sodobnim pristopom v namakanju in je usklajen z domačo in tujo strokovno literaturo s tega področja. Podatki v priročniku so dobljeni neposredno iz praktičnega preizkusa omenjenega projekta in temeljijo na realnih terenskih meritvah ob upoštevanju priznanih metod in standardov namakanja v
svetu in pri nas. Projektni partnerji so s svojim delom, praktičnimi izkušnjami, konstruktivnimi predlogi in nasveti dali pomemben prispevek h končni vsebini priročnika dobre prakse namakanja poljščin, za kar se jim iskreno zahvaljujem.

 

 

Dostop do priročnika

 

 

Marko Černe , univ.dipl.inž.agr.

 

 

 

Nazaj na seznam novic

Vsi kontakti