Letnik 2019 je v povprečju količinsko in kvalitetno bogat letnik. Vinogradi, kjer ni bilo toče, (pretežni del Haloz) se nadejajo nadpovprečnih količin grozdja z dobro kvaliteto, kjer pa ja toča sklestila grozdje (pretežni del Slovenskih Goric in del Haloz), pa je pri trgatvi smiselno opraviti odbiro zdravega grozdja za doseg kvalitetnih vin. Prodaja grozdja tudi letos nekaterim vinogradnikom predstavlja velik problem. Večje kleti ne odkupujejo grozdja od vinogradnikov, s katerimi nimajo sklenjenih večletnih pogodb, privatni vinogradniki/vinarji, katerim je toča sklestila pridelek (letos je možen dokup grozdja zaradi naravnih nesreč) pa so na trgu hitro dokupili grozdje, vendar še ostajajo večje količine v vinogradih. Ena od rešitev, kaj storiti z grozdjem je pridelava vin poznih trgatev. Letnik je primeren za pridelavo, saj so kisline v grozdju nekoliko višje, vendar predpostavljamo, da mora biti grozdje zdravo (brez cik gnilobe!). Zaželena je zaščita grozdja z mrežo proti ptičem.
Različni pogledi pridelave grozdra PDF (za prenos kliknite tukaj)
Zelena dela v vinogradih so prav tako pomembna kot zimska rez.
Okrogla miza bo v Beli dvorani grajske pristave v Ormožu, v sredo, 27.2 ob 18. uri.
KGZS Zavod Ptuj, Kmetijska svetovalna služba Ptuj, DVS Osred. Slov. gorice, ter podjetja Syngenta , Bayer organiziramo delavnico in predstavitev
škropilnega poskusa vinske trte programa Syngenta in Bayer
v letu, ko so bili izredni pogoji za razvoj peronospore
Letošnje leto so zelo ugodne vremenske razmere za bujno vegetativno rast (poganjki, listi), zaradi velikih količin padavin in sončnih dni.
P R E D A V A N J E
Zelena dela v vinogradu in
varstvo ter gnojenje vinske trte – škropilni program
V skladu z veljavno EU zakonodajo in Uredbo o sistemu dovoljenj za zasaditev vinske trte je potrebno za sajenje vinogradov predhodno pridobiti dovoljenje za zasaditev vinske trte. Izjema so le tisti vinogradi, ki so manjši od 0,1 ha in so namenjeni izključno za pridelavo vina, namenjenega porabi v vinogradnikovi družini.
Letošnji letnik vinogradnikom ni bil najbolj naklonjen. V spomladanskem času (21.4. in 22.4.2017) nas je najprej prizadela pozeba, nato ko smo opazovali kakšna »čudežna rastlina« je vinska trta, saj si je v večini primerih opomogla od pozebe, nas je prizadela toča. Ta je terjala svoj davek, saj je nekaterim vinogradnikom popolnoma uničila pridelek. Na določenih lokacijah, lahko rečemo tudi mikrolokacijah (npr. en del vinograda), kjer ni bilo udara toče, pa se lahko vinogradniki pohvalijo z odlično kakovostjo.