Splošne informacije o operaciji:
Akronim: TIM
Sklad: EKSRP
Vodilni partner – prijavitelj: Ljudska univerza Ormož
Partnerji: Občina Ormož, KGZS – Zavod Ptuj
Vrednost operacije: 17.538,45 €
Vrednost sofinanciranja: 13.222,95 €
Trajanje operacije: začetek 1. 3. 2018, konec 24. 1. 2019
Odločba iz dne: 16. 2. 2018
Povezava do spletne strani PRP
Povezava do spletne strani Evropske komisije namenjene EKSRP
Povzetek operacije:
Partnerstvo je prijavilo operacijo na ukrep 1.2.1: Spodbujanje partnerstev za podporo podjetništvu in kmetijstvu.
Operacija zajema:
Program zagotavlja kmetom ter zaposlenim v živilskem in gozdarskem sektorju vrsto predavanj in delavnic, predstavitev primerov dobre prakse, ki bodo prispevali k povečanju njihovih podjetniških kompetenc, dvigu dodane vrednosti pri pridelavi in trženju kmetijskih pridelkov, izdelkov in storitev dopolnilne dejavnosti na kmetiji ali izdelkov domače obrti.
Sestavljen je iz treh 30-urnih tematskih sklopov, ki so namenjeni slušateljem glede na njihove interese in tudi glede na to, koliko kompetenc s posameznega področja že imajo. Odločajo se lahko med izobraževanjem s področja dopolnilnih dejavnosti na kmetiji, ki so neizkoriščena priložnost lokalnega okolja z veliko finančno in socialno dodano vrednostjo; usposabljanjem na področju lokalne ekološke pridelave kot neizkoriščene razvojno možnostjo in prihodnosti okolja ter krepitvijo svojih komunikacijskih kompetenc v tujem jeziku.
Poleg opisanega pa bodo za prenos znanja in primerov dobrih praks s svojimi prispevki poskrbeli trije uveljavljeni slovenski predavatelji. Udeležence bodo imeli priložnost naučiti javnega nastopanja, tržne retorike, spletanja zanimivih turističnih zgodb in ustvarjanja privlačne zunanje podobe kmetije kot podjetja.
Cilji operacije iz SLR LAS UE Ormož:
Pričakovani rezultati operacije:
Aktivnosti:
7.3.2018 – Skupna tiskovna konferenca: Predstavitev projektov LAS UE Ormož, ki so bili 16. 2. 2018 potrjeni s strani Agencije za kmetijske trge in razvoj podeželja.
28. 3. 2018 - Prepričljiv javni nastop brez treme
31. 3. 2018 - Lokalno in ekološko pridelana hrana (delavnice - 30 ur)
4. 4. 2018 - Trendi v ruralnem turizmu doma in po svetu
14. 4. 2018 - Delavnica za male ponudnike na podeželju
15. 10. 2018 – Angleščina za ponudnike na kmetiji (tečaj – 30 ur)
25. 10. 2018 - Dopolnilne dejavnosti na kmetiji (delavnice – 30 ur)
28. 11. 2018 – zaključna tiskovna konferenca s predstavitvijo rezultatov
Podrobne aktivnosti projekta so objavljene na naši Facebook strani.
Vabilo LAS
Zloženka LAS
POGAČE,GIBANICE, KRAPCI IN ŠTRUDLI (word dokument, kliknite tukaj)
PEDELAVA MLEKA (word dokument, kliknite tukaj)
Akronim: Pridelava sladkorne pese
Vodilni partner – prijavitelj: Združenje pridelovalcev sladkorne pese Slovenije
Partnerji:
Partner 1: Zadruga Kooperativa Kristal z.o.o.
Partner 2: Nova tovarna sladkorja v izgradnji d.o.o.
Partner 3: KGZS, KGZ Ptuj, enota Ormož
Vrednost operacije: 59.035,51 EUR
Vrednost sofinanciranja: 34.824,50 EUR
Trajanje operacije: začetek 1. 7. 2018, konec 31. 12. 2029
Odločba iz dne: 16.2.2018 in 16. 1. 2019
Partnerstvo je prijavilo operacijo na podukrep: Podpora za izvajanje operacij v okviru strategije lokalnega razvoja podukrep M19.2, za operacijo Uvajanje in optimalizacija pridelave sladkorne pese.
Poglavitni cilj operacije je izboljšave tehnologije pridelave sladkorne pese s tem pa tudi izboljšanje dohodkovnega položaja kmetijstva na območju LAS UE Ormož. Operacija bo s tem pripomogla tudi k odpiranju novih polnih moči na kmetijah. V operaciji bosta odprti dve delovni mesti za polovični delovni čas, ki bosta namenjeni za administrativna in strokovna dela. Delovni mesti bosta odprti za nedoločen delovni čas in se bosta med izvedbo operacije in po končani operaciji financirali iz dohodkov Zadruge Kooperativa Kristal z.o.o. Sladkorna pesa je nova (stara) poljščina katero želimo ponovno uvesti v poljedelski kolobar.
Po EU študijah (Deloite) je najbolj perspektivna poljščina, ki ima do sedaj več kot 300 uporabnih izdelkov. Ugodno vpliva na podnebne spremembe in ima velik ogljični odtis. Je tudi energetska rastlina. Uvedba pridelave sladkorne pese, izdelava aplikativnih preizkusov semen, tehnologije. Izdelava analiz, navodil, analiza tal, analiza pridelave sladkorne pese in primerjava z drugimi EU državama, kjer sladkorno peso že gojijo, organizacija delavnic, posvetov in predavanj. Izdelava tiskanega materiala kot so navodila, analize, priporočila, promocijski material in drugo. Sodelovanje na sejmu AGRA. Sladkorna pesa je najbolj primerna rastlina za krožno gospodarstvo.
Operacija se izvaja v dveh fazah in zajema:
Faza1:
Faza 2:
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Vodilni partner: LEA Spodnje Podravje
Ostali partnerji: KGZS Zavod Ptuj in Visoka šola na Ptuju
Vrednost projekta: 26.810,00 EUR
Odobrena sredstva: 18.767,00 EUR
Trajanje projekta: 1.1.2019 – 31.12.2020
NAZIV AKTIVNOSTI:
VZPODBUJANJE TRAJNOSTNEGA ENERGETSKEGA RAZVOJA KMETIJSKIH GOSPODARSTEV IN TURISTIČNIH DESTINACIJ “ENE-RAST”
CILJI PROJEKTA:
PRIČAKOVANI REZULTATI:
Projekt ENE-RAST bo osredotočen predvsem na ruralno prebivalstvo, in sicer bo glavni poudarek na kmetijskih gospodarstvih z ali brez dopolnilne dejavnosti (npr. kmetijah – živinoreji, predelavi, proizvodnji zelenjave in cvetja v rastlinjakih, kletarstvu ipd.), pa tudi storitvah (ponudnikih nastanitvenih kapacitet, turističnih zmogljivosti ipd.).
Projekt ENE-RAST bo potekal na območju občin Kidričevo, Hajdina, MO Ptuj, Markovci, Dornava, Juršinci, Destrnik in Trnovska vas. V projektu bodo sodelovali strokovnjaki, ki imajo na tem področju znanje, izkušnje in reference. Deležnikom v okviru projekta in tudi izven projekta bodo lahko nudili ustrezno strokovno pomoč za čim bolj učinkovito in stroškovno primerno uvajanje URE in OVE v svoja kmetijska gospodarstva, dopolnilne dejavnosti, turistične zmogljivosti pa tudi v gospodinjstva.
POVZETEK:
Skrb za okolje ima v današnjem času velik pomen. Pomembna skrb je tudi področje ravnanja z energijo. Evropska unija si zaradi tega prizadeva za zmanjševanje negativnih učinkov podnebnih sprememb ter za oblikovanje skupne energetske politike. EU ima v načrtih zmanjševanja emisij toplogrednih plinov, poleg tega pa se sooča z naraščajočo odvisnostjo od uvoza energije. Zaradi tega je potrebno poiskati lastne alternativne vire energije, ki bi to odvisnost zmanjšale in zagotovile stalnost in stabilnost dobave energije. Slovenija se je zavezala, da bo delovala tako, da bodo predpisi podnebno-energetskega svežnja vzpodbujali inovacije ter delovali kot instrument za nadaljnjo rast gospodarstva ob spoštovanju načel trajnostnega razvoja.
GLAVNE DEJAVNOSTI:
OPERACIJA ENE-RAST se nanaša na tematsko področje Varstvo okolja in ohranjanje narave, na cilj C6: Spodbujanje rabe obnovljivih virov in učinkovite rabe energije na podeželju in v urbanih območjih, ukrep U6: Prilagajanje podnebnim spremembam in krepitev inovativnih pristopov na področju upravljanja z naravnimi viri.
___________________________________________________________________________________________________________________________________________
Vodilni partner: Javne službe Ptuj d.o.o.
Partnerji: KGZS Zavod Ptuj in ZRS Bistra Ptuj
Trajanje operacije: 16 mesecev (zaključek operacije: 30. september 2019)
Okvirna vrednost operacije: 58.000 evrov
Okvirna vrednost sofinanciranja: 40.000 evrov
Namen projekta je prebivalcem Ptuja in okolice (območje LAS) približati ponudbo lokalne in domače pridelane hrane ter vzpostaviti nove tržne poti za izdelke lokalne ponudbe.
S projektom je potrošnikom omogočen lažji dostop do kvalitetne ponudbe domačih slovenskih kmetijskih proizvodov, kmetijskih gospodarstvom pa zagotavljanje izdelkov potrošniku izven svoje kmetije, saj pridelovalcu zmanjka časa in logistike za prodajo na tržnici oz. na zunanjih prodajnih mestih. Projekt vključuje nabavo, prevzem in prodajo kmetijskih proizvodov. Z operacijo bomo pripomogli k večji prepoznavnosti lokalne ponudbe, k skrajšanju dobavnih verig, k razbremenitvi proizvajalcev, ki jim bomo z odkupom omogočili prodajo njihovih izdelkov. Podprli bomo razvoj lokalnega okolja in razvoj podeželja ter zagotovili dodatno obliko prodaje na drobno. Večji dostop do lokalne hrane je ključnega pomena za večjo prehransko samostojnost, ohranjanje in razvoj kmetij, varovanje okolja in posledično za zdravje ljudi. Ponudba obsega prodajo različnih kmetijskih proizvodov ter se skozi leto prilagaja sezonski ponudbi.
Prodaja poteka pred občinsko stavbo Občine Hajdina v ponedeljek, sredo in petek, od 9. do 12. ure, in pri OŠ Grajena v torek in četrtek, od 12. do 14. ure. (V primeru slabega vremena prodaja odpade.)
Cilji:
Operacija je bila izvedena v okviru ukrepa M19.2 Podpora za izvajanje operacij v okviru strategije lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, ki je vključen v Program razvoja podeželja 2014–2020.
Sofinanciranje: Projekt delno sofinancira EU - Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja v okviru programa CLLD.
Vse informacije o društvu LAS najdete na spletni strani: http://www.las-bogastvopodezelja.si/
Povezava na spletno stran Evropske komisije, namenjene EKSRP: http://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020/index_sl.htm
Povezava na spletno stran PRP: http://www.program-podezelja.si